A weboldal cookiek-at használ! Erről az Adatkezelési Tájékoztatóban olvashatsz részletesen.

Milyen TV antennát válasszak?

2023. 08. 19. 14:20:22

Ez az egyik leggyakoribb telefonos kérdés, amit kapunk. 

Segítünk az antenna választásban!

A stabil és jó minőségű földfelszíni digitális TV vételhez elengedhetetlen a megfelelő vevőantenna használata, és annak a helyi vételi adottságok figyelembevételével történő telepítése. 

A földi sugárzású TV adásokhoz UHF sávú vételre tervezett antennák szükségesek, ezen belül is lehetőleg egy olyan, ami a 470MHz és 694MHz közötti frekvencia tartományban működik (21-től 48-ig terjedő csatornák).

A valódi szakmai hozzáértéssel nem rendelkező üzletek kínálatában gyakran látni kombinált UHF/VHF vételre szánt antennákat. Ezek többnyire csak az adók közelében használhatóak, mert az UHF rész teljesítménye gyenge.

KÜLTÉRI VAGY BELTÉRI ANTENNA?

A beltéri antennák, vagy más néven szobaantennák csak kevés helyen, a TV adók közvetlen közelében, illetve vételi szempontból kedvező környezeti adottságok (pl. alacsony árnyékoló hatású épület szerkezet) esetén alkalmazhatók. Ezeknek az antennáknak a beállításával kapcsolatban nem tudunk általános érvényű tanácsot adni, csak annyit, hogy próbálgatni kell. A használatuk során nagy eséllyel előfordulhatnak vételi hibák. Megtévesztő lehet például, amikor néhány adót akár hibátlanul vesznek, de a többi akadozik, vagy be sem jön. Ez egyértelműen az elégtelen vétel jellemzője. Az adóktól távolabb viszont eleve felesleges szobaantennával próbálkozni.


A stabil, jó minőségű vételhez, megfelelően telepített, kültéri antenna szükséges. Vannak  lapos kivitelű, viszonylag kis méretekkel rendelkező, általában műanyag burkolatú, kompakt kültéri antennák, amelyekkel házfalra, teraszra kihelyezve találkozhatunk. Ezek egy fokkal jobbak, mint a szobaantennák, és csak akkor működnek jól, ha van optikai rálátás a vett adóállomásra.

Magyarországon a legtöbb helyre irányított, többelemes tetőantenna alkalmazása javasolt. Ezeket az antennákat a lehető legmagasabbra, a tetősík fölé ajánlott telepíteni, és a mindigTV hivatalos honlapján található vételi irány kereső kijelzései alapján valamelyik, az adott területet ellátó TV adó felé beforgatni. Fontos, hogy a vett adó irányába, a vevőantenna közelében ne legyenek a vételi helynél jelentősen magasabb épületek, fák, domborzati formák. Lényegesen hozzájárul a stabil vételminőséghez, ha olyan pozícióba van helyezve az antenna, ahonnan a vett adóra optikai átlátás is van.   


A kültéri antennák is lehetnek aktív és passzív működésűek. Az aktív kivitel esetén egy beépített erősítőt is tartalmaz az antenna. Aktív antenna vásárlása esetén kiemelten fontos, hogy az antenna rendelkezzen LTE szűrővel. Ez egy olyan beépített egység, amely védelmet nyújt a 700MHz felett működő mobil szolgáltatások esetleges zavaró hatásával szemben. A gyártók ez utóbbi képességet különböző megnevezésekkel jelölik, ilyen pl. 5G szűrő, 700MHz LTE szűrő stb. Az aktív antennák működéséhez külső feszültségforrás is szükséges. 

A mindigTV vételéhez az alábbi jellemzőkkel bíró passzív tetőantenna használatát javasoljuk:

  • UHF sávú vételi képesség.
  • Minél nagyobb, de legalább 10dB értékű antenna nyereség.
  • A 700MHz feletti tartomány jeleinek csillapítására alkalmas beépített, vagy különálló szűrő. (LTE szűrő)
  • Tartós, időjárás- és korrózióálló mechanikai kivitel.
  • Egyszerűen, szerszám nélkül összeszerelhető.
  • F csatlakozós,  75Ohm-os antenna kimenet
     

ÖKÖLSZABÁLY

  1. Minél nagyobb az antenna nyereség, annál jobb. (kivéve az aktív (beépített erősítős) antennákat
  2. A "Tető" antenna gyakorlatilag mindenhova jó.
  3. A "Kültéri" antenna csak az adók közelében használható
  4. Szobaantenna - mi sehova sem javasoljuk, 
  5. Aktív antennánál vagy ha antennaerősítőt használunk, mindig legyen beépített, vagy külső LTE szűrő
  6. Ha csak tetőtérben tudjuk elhelyezni az antennát, válasszunk olyat, aminek nagyobb a teljesítménye

 

A SZOLGÁLTATÓ IS SEGÍT

Ha ezen a weboldalon beírjuk a vételi hely pontos címét, akkor megmutatja, milyen irányba kell forgatnunk az antennát, valamint azt is megmondja, milyen antennát javasol.

Három lehetséges javaslata van, ezek a következők:

  1. Tető
  2. Kültéri max. (optikai rálátás szükséges az adóra)
  3. Kültéri min.

Ez a táblázat segít kiválasztani a kínálatunkban lévő antennákból a legmegfelelőbbet. 

Termék név

Termék kód

típus

teljesítmény (1-5)

Ekselans EK 100 AP aktív antenna

4125

Tető

5

ISKRA DTX-92 UHF Yagi antenna 12-18.5 dBi

3517

Tető

5

ISKRA P47N Tripex UHF Yagi antenna 11-17 dBi

3508

Tető

5

EKSELANS EK Blue tv antenna

4413

Tető

4

Tecatel BKM18 antenna LTE2 szűrővel - Narancs

3988

Tető

4

Ekselans EK 100L2 TV antenna

3944

Tető

4

Triax Digi 343 földi antenna LTE / 5G Szűrővel (700 MHz)

3953

Tető

4

IKUSI FlasHD C48 antenna

3913

Tető

4

ISKRA DTX-48 UHF Yagi antenna 11-16 dBi

3503

Tető

4

ISKRA P-2845F UHF logper antenna 9.5 dBi

3504

Tető

3

ISKRA DTX-22 UHF Yagi antenna 10-14 dBi

3507

Tető

2

Ekselans EK Mini AP aktív antenna

4124

kültéri

3

Ekselans EK Mini L2 TV antenna

4029

kültéri

2

ISKRA P-20F aktív UHF logper antenna 22.5 dBi

3506

kültéri

2

Opticum ELIXA UFO antenna földi vételre 

4603

kültéri

2

TechniSat SmartTenne 2HD beltéri/kültéri DVB-T antenna

2773

kültéri

2

ISKRA G2235-06 szobaiantenna 36 dBi

3509

szobaantenna

2

Opticum Smart HD 550 szobaantenna

3553

szobaantenna

1

Superior TV/rádió szobaantenna

3788

szobaantenna

1

Opticum AX ALTO erősítős szobaantenna

3588

szobaantenna

1

Amiko AHD 244 szobai antenna

2001

szobaantenna

1

 

KOAXIÁLIS KÁBELEK ÉS CSATLAKOZÓK

A megfelelően kiválasztott és telepített antenna mellett szintén fontos, hogy a vételi rendszer további részét képező eszközök is jó minőségűek legyenek.

A régi, esetleg több tíz éves, meglévő kábeleket minden esetben javasolt újra cserélni. Fontos, hogy alacsony csillapítású, legalább kettős árnyékolású (dualshield) koax kábelek legyenek beépítve. A koaxiális kábelek csillapítása arányos a hosszukkal, emiatt célszerű a lehető legrövidebb nyomvonalak kialakítása. A toldásokat és felesleges elosztásokat lehetőleg kerülni kell! Ha a hálózatba bekerül egy elosztó, akkor az a jelet mindenképpen csökkenti, függetlenül attól, hogy van-e a kimenetére TV csatlakoztatva, vagy nincs.
 

ERŐSÍTŐK

Bizonyos esetekben, az alacsony vételi szint és/vagy az elosztások miatt, esetleg a hosszú antenna kábelek csillapításának kompenzálása céljából erősítő beépítésére is szükség lehet, amit a vevőantennához a lehető legközelebb javasolt beiktatni, lehetőleg beltérben elhelyezve. Ezzel kapcsolatban fontos figyelembe venni, hogy a vevőantenna esetleges alacsony nyeresége nem pótolható erősítővel, mert az erősítő a zajt is erősíti!  

A megfelelő erősítő kiválasztásának szempontjai a következők:

Frekvenciatartomány: UHF sáv, az erősítő előtt minden esetben legyen beiktatva egy a 700MHz feletti sáv jeleinek kiszűrésére alkalmas eszköz.  (LTE szűrő)
A kínálatunkban lévő összes antennaerősítő megfelel a célnak. A kábelTV-s erősítők is jók a földi antenna jelének erősítésére.