A weboldal cookiek-at használ! Erről az Adatkezelési Tájékoztatóban olvashatsz részletesen.

Műholdas vétel TV történelem

Az első műholdas televíziós közvetítés adás (1962)

1962. július 23-án startolt el az első kifejezetten televíziós közvetítésekre tervezett telekommunikációs műhold, a Telstar-1, amely korszakalkotó esemény volt. Alapjaiban változtatta meg a televíziózást, megnyitotta a jövőt az akár interkontinentális televíziós közvetítések előtt. Ennek a NASA, AT&T, Bell Labs (USA) valamint angol és francia távközlési vállalatok által közösen fejlesztett műholdnak a segítségével sikerült először élő televíziós jelet továbbítani az Atlanti-óceánon keresztül

Nézők milliói láthatták egy időben Európában, Észak-Amerikában (sőt Japánban is) John F. Kennedy amerikai elnök sajtótájékoztatóját élőben, ami addig példa nélküli technikai bravúr volt

Bár a Telstar csak rövid ideig üzemelt (alacsony pályája és technikai korlátai miatt), rögtön követték további, jobb és megbízhatóbb műholdak. Néhány év múlva, 1964-ben már egy geostacionárius műhold (Syncom-3) közvetítette a tokiói olimpia egyes eseményeit, 1967-ben pedig az Our World című műsor lett az első nemzetközi, műholdas élő TV adás, mely 14 országot kapcsolt össze. A műholdas televíziózás ezzel megszületett és elindult a rohamos fejlődés útján.

Holdraszállás és a „Dish”:

A televíziózás történetének egyik csúcspontja az 1969-es holdraszállás élő közvetítése volt, amelyet világszerte mintegy 600 millióan néztek. Kevesen tudják, hogy a legendás képsorok vétele érdekében Ausztráliában egy rádiótávcsövet is bevetettek. A NASA az új-dél-walesi Parkes Obszervatórium 64 m-es rádióteleszkópját (becenevén „The Dish”) is használta az Apollo–11 leszállás televíziós jelének vételére és továbbítására.

A Hold akkor Ausztrália felől volt látható, így a parkesi antenna kulcsszerepet játszott abban, hogy Neil Armstrong első lépéseit élőben láthassa a Föld nagy része. Ez az együttműködés mérföldkő volt: megmutatta, hogy az űrkutatás és a telekommunikáció összefonódása révén a legextrémebb események is valós időben eljuttathatók a globális közönséghez.

A műholdas TV elterjedése (1970–1980-as évek)

A hidegháború idején az űrverseny hajtotta a műholdas technológia fejlődését, de a műholdas tévézés civil korszakát az USA nyitotta meg. 1978-ban az amerikai PBS közszolgálati adó úttörő módon indított olyan műholdas televíziós szolgáltatást, amely a nagyközönség számára is elérhető volt

A következő nagy lépést a Direct-To-Home (DTH) vevőkészülékek megjelenése hozta az 1980-as években: immár magánemberek is vásárolhattak saját műholdvevő antennát és beltéri egységet. Az Egyesült Államokban robbanásszerűen nőtt a műholdas háztartások száma, majd a technológia Európában is elterjedt. Egy különleges epizód a műholdas tévézés történetében, ahogyan a nyugati műholdas csatornák az 1980-as években „áttörték a vasfüggönyt”: például 1987-től az MTV Europe zenei csatornát már Magyarországon is sokan nézhették parabolaantennák segítségével, első ízben engedve be nyugati popkultúrát a keleti blokk országaiba.

A műholdas TV végül ténylegesen globálissá tette a televíziózást, földrajzi korlátok nélkül.

Az Astra és a kisantenna-forradalom

1988-ban pályára állították az ASTRA 1A műholdat, amely az első kereskedelmi európai műsorszóró műhold lett. Különlegessége az volt, hogy már kisméretű (90 cm-es) parabolaantennákkal is vehető jelet sugárzott Európa-szerte.

Ez óriási lendületet adott a műholdas TV közvetítések elterjedésének, hiszen az addig drága és nagy (2-3 méteres vagy nagyobb) antennák helyett elég volt egy viszonylag kicsi parabóla antenna a háztetőn. Az ASTRA 1A révén a kontinensen beindult a sokcsatornás TV: a SES luxemburgi cég a 90-es évektől egymás után indította műholdjait. Mára a SES műholdflottája 50 geostacionárius és 12 közepes pályás szatellitből áll, és világszerte több mint 7500 TV-csatornát sugároz – köztük 2000 HD és már több tucat Ultra HD felbontású adást is

A kisantennás vétel forradalma tehát Európában is lezajlott, a műholdas platformok pedig versenyre keltek a kábel- és földfelszíni szolgáltatókkal.
Digitális, HD és UHD mérföldkövek: A 1990-es években a műholdas terjesztés is átállt digitális adásra, ami javította a képminőséget és a kapacitást. Európában 2004. január 1-jén indult el az első HD felbontású TV csatorna, az Euro1080, műholdon keresztül sugározva

Ezzel kezdetét vette a nagyfelbontású korszak, amit egy évtizeddel később az ultra nagy felbontás követett: 2013-ban megjelentek az első kísérleti 4K Ultra HD adások műholdon, 2015-ben pedig már állandó Ultra HD csatornák is üzemeltek (pl. Fashion One 4K)

2014 novemberében egy Linkin Park koncertet Berlinből a világon elsőként közvetítettek élőben Ultra HD minőségben, műholdas úton – ezt a SES műholdüzemeltető és a Samsung együttműködése tette lehetővé, technikai bravúrként

A műholdas iparág innovációit a rakétatechnológia fejlődése is segítette

2017-ben a SpaceX Falcon 9 hordozórakétája első ízben állított pályára műholdat újrahasznosított (visszatérő) első fokozattal, miután a luxemburgi SES egyik telekommunikációs műholdját pályára állította.

Ez jelezte, hogy a jövőben az űrbe jutás olcsóbbá válhat, további lehetőségeket nyitva meg még több műhold indítása előtt. Mindezen mérföldkövek mutatják, hogy a televíziózás története során a technológiai újítások folyamatosan kitolták a határokat – a fekete-fehér képtől indulva eljutottunk a színes adáson át a nagyfelbontású, sőt 4K/8K ultra-éles műsorokig, a néhány csatornás világtól pedig a több ezer csatornás, globális lefedettségű műholdas platformokig.

Tartalomhoz tartozó címkék: antenna műholdvevő