A weboldal cookiek-at használ! Erről az Adatkezelési Tájékoztatóban olvashatsz részletesen.

Retro kütyük VS modern TV-k: A múlt és a jelen nagy összekapcsolása

Emlékszel még arra amikor a VHS lejátszó begyűri a szalagot? Vagy inkább az a generáció vagy, aki az iskolából hazaérve azon izgult, hogy a PlayStation elsőre beolvassa-e a kedvenc játékod CD-jét? Nos, itt az ideje, hogy a nosztalgiát összehozzuk a 4K-val!

Íme, így élesztheted újra gyerekkorod hőseit a modern TV-k világában.

Régi lejátszók és konzolok, új TV készülékhez vagy éppen fordítva?

Előfordult már veled is, hogy nosztalgikus élményekkel fűtve megpróbáltad új televíziódhoz csatlakoztatni, lassan Krisztusi korba lépő eszközeidet? Szombat reggel, a garázsban turkálsz és megtalálod apád elfelejtett VHS lejátszóját és kazettáit, a testvéred vicces óvodai ballagásáról. Vagy lomtalanításkor előkerül egy doboz, amiben az egykor kedvenc, és persze mai szemmel is elképesztő PlayStation X géped lapul, aki '94-ből utazott hozzád a jövőbe.

Van egy jó hírem, most felébresztheted őket a krioálomból!

Akkoriban még nem tudtuk mi az a HDMI kábel, mert más perifériák voltak a készülékeken. Egy halom kábelt tartottunk otthon, hogy össze tudjuk kötni kedvenc eszközeinket a megjelenítővel. Sokaknak még a mai napig van ilyen kábelekkel teletömött fiókjuk. RCA, Scart, VGA, vagy olykor Koax kábel szállította az audió- videó jeleket a TV vagy monitor irányába.

Legyen szó akár új TV-ről és régi multimédiás készülékekről, vagy netán régi TV-ről és új HDMI kimenetű eszközről, szinte mindegyik összeköttetésre van megoldás! Ezen készülékek összekapcsolása, némi kreativitást és speciális eszközöket igényel, bizonyos esetekben nem is egyet.

A fejfájást okozó inkompatibilitásról

  • A modern eszközök, például média lejátszók, PlayStation 3-4-5, Xbox 360 vagy Series S/X kizárólag digitális HDMI kimenettel rendelkeznek.
  • A set-top boxok a legtöbb esetben a modern HDMI aljzat mellett, fel vannak szerelve valamilyen AV kimenettel, például kompozit videó (RCA) vagy Scart. Ezek részben áthidalják a generációk közötti különbséget.
  • A régi TV készülékeink legtöbbször, Scart vagy RCA csatlakozásokkal, de az is előfordul, hogy csak koaxiális analóg tuner bemenettel rendelkeznek.

Térjünk ki, milyen eszközök segítenek áthidalni ezt a technológiai szakadékot.

Analóg átalakítók

  • HDMI-Scart/RCA átalakítók - Ezek az eszközök az HDMI digitális jelet analóg videójellé alakítják, amelyet a legtöbb régi TV támogat. Ezáltal a legtöbb régi TV készülék képes megjeleníteni HDMI jelforrásból származó jeleket.

  • RF modulátorok - Az igazán régi televíziók esetében, amelyek csak koaxiális RF-bemenettel rendelkeznek, RCA átalakítóval kombinált RF modulátor szükséges. Az RF modulátor az analóg RCA jelet alakítja át az antenna bemenethez megfelelő jelekké.​

Kompatibilitás

  • A biztonság kedvéért ellenőrizni kell, hogy az átalakító eszköz támogatja-e a konzol által használt videó- és hangformátumokat.

Régi konzolok új TV-khez

  • A régi játékkonzolok (pl. NES, Sega Genesis, PlayStation, Atari) analóg jeleket adnak ki, míg az új televíziók, szinte kizárólag digitális bemenetekkel rendelkeznek. A következő megoldások segítenek a két eszköz összekötésében:

Analóg-HDMI átalakítók

  • RCA/Scart-HDMI átalakítók - Az analóg AV jelek digitális HDMI jellé történő átalakításához használhatók. Az eszköz képes akár 720p vagy 1080p felbontású jeleket is generálni, amelyek az új TV-k számára is értelmezhetők.

​És a profikra ki gondol?

Ezt az érdekesség kedvéért hoztam, mert az igények sokrétűek lehetnek. Egy VHS visszanézésénél, meglehetősen kevés gondot jelent az 1-2 másodperces csúszás, mire a sok átalakítást követően megjelenik a kép a TV-n. Ellenben ez a késleltetés a gamerek rémálma! Mire Crash Bandicoot ugrik egyet, régen kilapította a hordó szegény erszényes rágcsálónkat. Erre is van megoldás!

  • OSSC (Open Source Scan Converter): Haladó felhasználóknak ajánlott, mindenféle bemenetet támogat (RCA, SCART, VGA), és nagyon jó minőségű digitális jelet hoz létre.

  • RetroTINK: Ez az eszköz a lehető legjobb minőségben alakítja át az analóg jeleket HDMI-re, minimalizálva a késleltetést.

Kompatibilitási kihívások

  • Az új TV-k nem mindig támogatják az alacsony felbontású jeleket (240p, 480i, 576i), ezért fontos egy megfelelő átalakító kiválasztása.

  • A hangátvitel szintén problémát okozhat, ha a régi konzol monó hangkimenetet használ. Ezek az átalakítók ezt automatikusan sztereóra keverik.

Alternatívák

  • Ha az eredeti konzol és játékok használata problémás, fontolóra vehetjük az emulátorokat vagy a retro konzolok modern replikáit, amelyek natív HDMI-támogatással rendelkeznek. Ilyen például a NES Classic Edition, Sega Mega Drive Mini, PlayStation Classic vagy a RetroPie.

Összegzés

A sokrétű átalakítóknak hála, nem jelent akkora gondot a technológiai korlátok áthidalása. 
A megfelelő átalakítók és eszközök kiválasztásával, új életet lehelhetünk nagy érzelmi értékkel bíró eszközeinkbe. Szívet melengető megoldás, ha retró játékélményre vágyunk, vagy éppen a dédi Videoton TV-jére akarunk újra képet varázsolni és vele pár könnycseppet a szemünk szélére. Az átalakító és skálázó eszközöknél figyeljünk a kompatibilitásra, az iránycsatolásra és a minőségre, hogy a lehető legjobb élményt érjük el.

Photo by Possessed Photography on Unsplash

Tartalomhoz tartozó címkék: Hogyan SatHu Praktikák