A weboldal cookiek-at használ! Erről az Adatkezelési Tájékoztatóban olvashatsz részletesen.

Melyik a legjobb TV? - TV vásárlási útmutató

Posta Tibor
2022. 11. 12. 14:26:02

Manapság sokkal nehezebb TV-t választani, mint korábban. Csak kapkodjuk a fejünket a képernyőfelbontások, megjelenítési típusok, HDR, OLED, QLED és egyéb varázsszavak miatt. Ez a TV-vásárlási útmutató segít neked eligazodni a paraméterekben és megtalálni a számodra legmegfelelőbb tévét.

Mire kell figyelni TV vásárlásakor?

Nehéz lehet a válogatás a piacon található, hatalmas mennyiségű tévéfajta között, de öt kulcsfontosságú tényező segítségével megtalálhatod a megfelelőt.

  • Ár
  • Felbontás
  • Kijelző mérete
  • Kijelző típusa
  • SMART funkciók

Mennyit érdemes TV-re költeni?

A TV árak óriási tartományban szórnak, de tudnod kell, hogy az árat elsősorban a TV kijelzője határozza meg. Minél nagyobb méretű és minél nagyobb felbontású, annál drágább. Vásárolhatsz kisebb készüléket jobb képpel, vagy nagyobb TV-t gyengébb képminőséggel. Ha jobb képet szeretnél nagyobb képernyővel kombinálva, akkor magasabb árat kell fizetned.

Íme egy általános iránymutatás arra vonatkozóan, hogy mire számíthatunk a különböző árkategóriákban 2022-ben, év végén:

Ár (Ft) Mire számíts? Méret Felbontás, kijelző
90 ezer alatt Alap modellek, vagy "noname" márkák. FullHD felbontásnál a felskálázás általában nem túl jó. 32" vagy kisebb HD ready vagy fullHD
90 - 150 ezer Ebben az árkategóriában a 43"-os TV-k már csúcskategóriásak, a nagyobbak átlag minőségű LCD vagy LED TV-k 40" - 65" FullHD vagy 4K, LCD, LED, QLED
150 - 250 ezer Itt már egész jó funkcionalitású TV-k vannak 50" - 65" 4K, LED, QLED
250 - 500 ezer Az ár sáv felső sávjában már lesznek kisebb OLED TV-k 50" - 75" 4K LED, QLED, OLED
500 ezer felett Csúcskategóriás TV-k, design TV-k, bejön a 8K 50" - 100" 4K, 8K, LED, QLED, OLED

 

Milyen felbontású legyen egy TV?

A TV megfelelő felbontása a képernyő méretétől és a nézési távolságtól függ. Kivétel az, ha Xbox Series X-en, vagy PlayStation 5-ön 4K-ban szeretnél játszani, vagy UHD Blu-ray-felvételeket szeretnél nézni, mert akkor kizárólag 4K-s tévében érdemes gondolkodni. Ha már beruháztál a játékkonzolra, akkor ne sajnáld a pénzt jó TV-re, mert a játékélmény 4K-ban az igazi!

Általában nagyobb felbontású TV-t kell választani, ha nagyméretű készüléket szeretnél, és alacsonyabb felbontású is elég lehet, ha kisebb képernyőméretet választasz. Ha vendégszobába vagy gyerekszobába keresel egy olcsó 30-40"-os TV-t, akkor a 720p vagy az 1080p felbontás éppen elég lehet.

 

A jobb képminőség érdekében, (ha nem akarod látni a képet alkotó pontokat), a 4K még egy 40"-os tévénél is előnyös. Mivel a 4K televíziók már lehetővé teszik, hogy kényelmes távolságra üljünk a képernyőtől, 8K TV vásárlásban nem is érdemes gondolkodni - kivéve ha nem számít a pénz. Megjegyzem, eleve kevés még az elérhető natív 8K-s videótartalom és a felskálázással sem lesz sokkal jobb a kép.

 

Felbontás Mit jelent?
720p - HD ready 720x1280 felbontás (HD) 
A 32", vagy az alatti TV-khez alkalmas.  A képpontok láthatóak lesznek, ha túl közel ülsz.
1080p - FullHD

1080x1920 felbontás (Full HD
42" alatti TV-khez alkalmas. pixelek láthatóak lesznek, ha túl közelről nézed.

4K - UltraHD 2160x3840 felbontás (UHD) 
Minden méretű TV-hez megfelelő. 4K-s játékokhoz és UHD Blu-ray-hez vagy 4K-s streaming szolgáltatásokhoz szükséges.
8K 4320x7680 felbontás (UHD) 
Nagyon nagy TV-knél van értelme, de általában hiányzik hozzá a 8K tartalom.

 

 

Mekkora méretű (hány coll-os) TV-t érdemes választani?

Gyakorlatilag kijelenthetem, hogy néhány kivételtől eltekintve: a nagyobb jobb. A felbontáshoz hasonlóan a TV megfelelő képernyőmérete a nézési távolságtól függ. A kisebb TV-k jobbak a kisebb helyiségekben, míg a nagyobb TV-k jobban megfelelnek a nagy szobáknak, ahol kényelmes távolságra lehet ülni képernyőtől.

A nagyobb felbontású kijelzővel rendelkező televíziókat akár közelebbről is lehet nézni, mivel sokkal több és kisebb képpontból rakják össze a képet. Ez teszi lehetővé, hogy a kép közelről nézve is simának tűnik, nem lehet kivenni a képet létrehozó színes pontocskákat.

 A legegyszerűbb módja annak, hogy "tudományosan" meghatározd, mi a megfelelő TV-méret a számodra, hogy megméred a távolságot a kanapéd és a TV helye között.

Ha 720p-s vagy 1080p-s tévét veszel, akkor ezt a távolságot felezd meg. Ha 4K-s, vagy 8K-s TV-t vásárolsz, akkor használhatod ezt a méretet. Mindkét esetben a kapott szám a legnagyobb képátló, amelyet kényelmesen használhatsz ezen a helyen.

Itt egy kis táblázat a méretekkel:

Képátló Képátló Átlagos nézési távolság HD Átlagos nézési távolság 4K, 8K
24" 61 cm 1,22 m -
32" 81 cm 1,63 m -
40" 102 cm 2,03 m 

1,02 m

43" 109 cm 2,18 m  1,09 m
50" 127 cm 2,54 m  1,27 m
55" 140 cm 2,79 m 1,4 m
58" 147 cm 2,95 m  1,47 m
65" 165 cm - 1,65 m 
70" 178 cm 1,78 m
75" 191 cm - 1,91 m
85" 216 cm - 2,16 m
88" 224 cm - 2,24 m
100" 254 cm - 2,54 m

 

Milyen típusú kijelzője legyen a TV-nek?

A TV-készülék kijelzőjének típusa elsősorban a költségvetésedtől függ.

A legtöbb TV LED-es technológiájú, ahol a képet egy LCD-képernyő jeleníti meg, és LED-ek világítják meg hátulról. Ez a technológia kiváló minőségű képet biztosít, de az alacsonyabb kategóriás kijelzőknél gyakran láthatóak világosabb foltok ott, ahol a LED-ek vannak. Ezek a kijelzők nehezen tudják megjeleníteni a sötétebb árnyalatokat és a feketét.

Az OLED a legjobb képminőséget, páratlan kontrasztot és hihetetlenül mély fekete színt biztosít. A QLED-kijelzők közel vannak az OLED-hez, és nem kerülnek annyiba, de csak a skála drágább végéhez tartozó tévékben érhetők el. 

Mindent elkövetnek a gyártók, hogy javítsák a LED TV-k kontrasztját. Így jöttek létre az olyan funkciók, mint az aktív és helyi fényerő-szabályozás, a mini-LED háttérvilágítás és a kvantumpontos QLED technológia.

Az igazi áttörést az OLED hozta, ahol minden képpontban egy-egy organikus LED van, amelyek külön-külön vezérelhetőek. Ez azt jelenti, hogy minden pixel a többitől függetlenül kikapcsolható. Ez rendkívül magas kontrasztarányt eredményez.

Az OLED kijelzők a legjobbak, és a legdrágábbak is. Ha nincs pénzünk a legjobbra, a csúcskategóriás QLED TV-k jó egyensúlyt kínálnak az ár és a képminőség között.

Okos vagy buta?

Évről-évre egyre nagyobb kihívást jelent „buta” tévét találni, mert az új készülékek szinte mindegyike rendelkezik valamilyen SMART funkcióval. Bekerülnek a streaming szolgáltatások és más funkciók. A jó kérdés nem is az, hogy okos vagy buta, hanem hogy melyik okos platform, milyen okos funkciók. (Ez a téma megtöltene egy teljes cikket, majd talán később erre is sort kerítünk.)

Miért érdemes TV-t venni?

Először furának tűnhet ez a kérdés. De sokféle felhasználási módja lehet egy TV-nek.

Akik most számítógépen, tableten, vagy telefonon nézik a filmeket vagy sorozatokat, azok talán nem is gondolják, hogy nagyságrendekkel nagyobb lehet az élmény egy jó televízión.

Azon kisgyerekes családoknak sem kell sokat magyaráznom, miért jó egy másik TV, ahol rendszeresek a veszekedések azért, mert mindenki mást akar nézni.

A gamerek, akik az új Xbox-on vagy Playstation-on játszanak, ne legyenek lúzerek 1080p-s TV-vel, mert a jelenlegi játékrendszerek teljes kihasználásához 4K TV-re van szükség.

Mi a teendő TV vásárlás után?

Ha egy meglévő TV-t cserélsz le, gondolhatod, hogy az új tévét csak beteszed a régi helyére és kész. De azért lehet azt jobban is csinálni!

Íme egy gyors összefoglaló néhány dologról, amit érdemes megtenned a vásárlás után:

  • Ellenőrizd a TV helyét! Mérd meg a rendelkezésre álló helyet, mert az új TV-nek lehet, hogy más méretei vannak. Lehet, hogy vastagabb vagy vékonyabb, a szélességéről és magasságáról nem is beszélve. El fog férni?
  • Ellenőrizd az állvány vagy tartó súlyhatárát! Vedd figyelembe az új TV-készülék súlyát a régihez képest. Ha jelentősen nehezebb, szükség lehet egy új fali tartóra vagy TV-állványra. 
  • Ellenőrizd a kábeleket! Előfordulhat, hogy a HDMI-kábelek elavultak! Például, ha 4K TV-t veszel, és egy jelenlegi generációs játékkonzolt, vagy valamilyen streaming eszközt szeretnél csatlakoztatni, akkor a legjobb eredmény elérése érdekében olyan  kábelre lesz szükséged, amely támogatja a HDMI 2.1 -et.
  • Fontold meg a meglévő streaming eszközöd használatát! Ha jelenleg streamelő eszközt, például Apple TV-t, ChromeCast-et, vagy bármilyen TV-okosítót használsz, érdemes eleinte áttenni az új TV-re még akkor is, ha az új készüléked "nagyon okos", mert így simább lehet az átállás az egész családnak. 
  • Gyűjtsd össze a jelszavaidat! Ha nem a régi streaming-eszközödet fogod használni, legyenek kéznél a bejelentkezési adatok az összes streaming szolgáltatáshoz. Le kell töltened az összes szükséges alkalmazást, és be kell jelentkezned az új tévén. 

Jó tévézést kívánunk!

Ha olvasnál még a témában, javaslom a HDR-ről szóló cikkünket.

 

 

Tartalomhoz tartozó címkék: Hogyan 4k_HDR