Számos kérdést kapunk a beltéri egységekkel, más néven set top boxokkal kapcsolatban. A legtöbben arra kíváncsiak, hogy melyek a különbségek egy-egy modell vagy típus között. A leggyakrabban elhangzó kérdés pedig az adások rögzítésének problémája.
Ebben a cikkben a set top boxszal történő felvételről lesz szó.
Előszőr is tisztázzunk néhány alapfogalmat:
PVR: Personal Video Recorder vagy személyi videó rögzítő. Ez a funkció felelős azért, hogy be tudd állítani egy adott időpontra a set top boxodat, hogy elindítsa a rögzítést és egy általad megadott időpontban befejezze.
TimeShift: Ennek a remek funkciónak köszönhetően meg tudod állítani az élő adást és akár vissza is tekerheted. Ezt úgy képes megcsinálni, hogy folyamatosan rögzíti azt, amit nézel, így megvan a lehetőséged, hogy megállítsd és akár visszanézd. Amit még fontos kiemelni, hogy ez nincs hatással az éppen aktuálisan rögzített adásra. (Ha például nézel egy meccset, amit rögzítesz is, majd közben megállítod az élő adást és visszatekered, az nem lesz hatással a PVR által rögzített műsorra.)
EPG: Electronic Program Guide, magyarul elektromos műsorújság. Ezt a különböző szolgáltatók biztosítják az adott jellel együtt. Ez a funkció nem csak azért hasznos, hogy tudd, mikor kezdődik a kedvenc filmed, hanem azért is, mert ha valami megtetszik, akkor ott abban a pillanatban be is tudod állítani, hogy vegye fel a set top box (a PVR funkció segítségével), így biztos, hogy nem maradsz le róla.
Most, hogy az alapok megvannak, jöjjenek a leggyakoribb kérdések a set top boxszal történő felvétellel kapcsolatban:
1. Bármikor és bármennyiszer visszanézhetőek a rögzített műsorok?
Igen, bármeddig és akárhányszor visszanézhetőek a rögzített műsorok. Ennek maximum az tud gátat szabni, ha esetleg időközben törlöd a merevlemezről vagy pendrive-ról az adott műsort.
2. Bármilyen eszközön vissza tudom nézni a felvett adásokat?
Röviden a válasz: sajnos nem, erre nem képes minden set top box. Az általunk is forgalmazott Amiko set top boxok felvételeit általában csak azon a készüléken keresztül tudod visszanézni, amelyikkel rögzítetted. Ez a “megkötés” a szolgáltatóktól kapott set top boxokra is igaz! Ez sokakat nem zavar, mert nem akarják egy másik eszközön (is) visszanézni.
Az AB vagy VU+ gyártmányú beltéri egységeink által rögzített adásokat viszont vissza tudod nézni más eszközökön is (pl.: számítógépen).
3. Egyszerre hány adást tudok felvenni?
Ez annak a függvénye, hogy a set top boxodban hány és milyen tuner található. Vannak olyan set top boxok, amelyekkel 3-8 különböző adás rögzítése sem jelent problémát (pl.: VU+ UNO 4K). Ha részletesebben érdekel a téma, akkor ajánljuk figyelmedbe a “Hogyan rögzítsünk több műsort egy időben?” című írásunkat.
4. Okostévém van, azzal is tudok adásokat rögzíteni?
Igen. Ugyanakkor fontos információ, hogy ezeket a felvételeket csak ugyanazon a TV készülékeken tudjuk visszanézni.
5. Dupla vagy iker tuner, hibrid tuner, FBC tuner?
Egy set top boxban többfajta tuner lehet.
Vannak a “dupla/iker tuneres” beltéri egységek, amelyek ma már kevésbé elterjedtek, leginkább műholdas vételnél találkozhatunk velük. Ez annyit jelent a gyakorlatban, hogy két egymástól független frekvencia nyitására is alkalmas a készülék. Ezzel azt érhetjük el, hogy miközben rögzítünk az egyik csatornán, egy másik adást is tudunk rajta nézni. Ilyen például az Amiko Viper Twin vagy a korábban népszerűnek számító Globo XC3-as.
Vannak ún. hibrid tuneres beltéri egységek, amelyek olyanok, mintha két tuner lenne egybeépítve. Ezek a tunerek vagy kábeltévé, vagy földfelszíni sugárzás vételére alkalmasak. Az előnyük, hogy a segítségükkel egy készüléket több vételi formára is használhatunk, de a hátrányuk, hogy ezt nem tehetjük egy időben, ugyanis az eszköz mindig csak egy szolgáltatást képes befogadni: mi döntünk, hogy melyiket szeretnénk éppen használni.
Illetve egyre jobban elterjednek az úgynevezett FBC tunerek, amelyek speciális tunerek. Segítségükkel általában 8 egymástól független csatorna is nyitható (az angolból eredő mozaikszó is erre utal, FBC azaz Full Band Capture). Magyarra fordítva tehát a “teljes sáv vételére” szolgáló eszközöket hívjuk így.
Összegzés
Ha set top boxokban található tunerekkel, vagy magával az eszköz kiválasztásával kapcsolatban lenne kérdésed, akkor ajánljuk figyelmedbe a “Hogyan válassz set top boxot?” című írásunkat.
Ha érdekel, hogy miként tudsz egyszerre több adást is rögzíteni, akkor olvasd el a “Több műsor rögzítése egy időben” című cikkünket.
Ha a TV antenna kiválasztásában kell segítség, akkor olvasd el a "Hogyan válassz TV antennát ?" című cikkünket, és sok kérdésedre választ fogsz kapni.