A weboldal cookiek-at használ! Erről az Adatkezelési Tájékoztatóban olvashatsz részletesen.

Szobaantenna vagy tetőantenna? Segítünk jól dönteni

Sokan keresnek egyszerű megoldást arra, hogy hogyan nézzenek tévét plusz előfizetés nélkül. Ilyenkor jön képbe a DVB-T, vagyis az ingyenes földfelszíni digitális adás. Na de hogyan fogjuk ezt az adást? Leggyakrabban szobaantennával vagy tetőantennával. Elmondjuk, miért érdemes hosszabb távon inkább a tetőantennát választani, még ha elsőre kicsit macerásabbnak is tűnik.

Szobaantenna: jó, de csak bizonyos körülmények között

Szobaantennák a kínálatunkban >>>

Kezdjük azzal, hogy nem minden szobaantenna rossz. Városban, ahol 5–10 km-en belül van a sugárzó torony, akár jól is működhet. De amint távolabb kerülünk a tornyoktól, jönnek a problémák.

Gyakori panasz, hogy „az M4 tökéletes, de az RTL kockásodik”. Ennek oka, hogy az egyes csatornákat különböző frekvenciákon sugározzák, és ezek a jelek másként terjednek a környezetben. Előfordulhat, hogy ugyanaz az antennaállás az egyik frekvenciára jó, a másikra viszont nem – így a vétel instabillá válik. Van, hogy egy kis forgatás segít az egyik csatornán, de ettől a másik romlik el.

És ki szeretne minden csatornaváltásnál antennát állítgatni?

A szobaantennák technikai korlátai

A legtöbb szobaantenna két részből áll: egy kis nyereségű antennából és egy beépített erősítőből. Ez jól hangzik, de ha messzebb vagyunk az adótól, a vett jel már eleve gyenge. Ráadásul ott vannak a környezeti és légköri zajok, amiket az erősítő sajnos ugyanúgy felerősít. Ez olyan, mintha egy recsegő rádiót felhangosítanánk – hangosabb lesz, de nem jobb.

További probléma, hogy a szobai erősítők nem örök életűek. Idővel meghibásodhatnak. Ráadásul ezek a kis erősítők folyamatosan fogyasztanak áramot – ha keveset is, de éjjel-nappal. Ez éves szinten 1–2 ezer forintot is hozzátehet a villanyszámlához. És mivel egy antennát jellemzően 15–20 évre veszünk, érdemes ezt is belekalkulálni.

Kevesen tudják, de a szobaantennás vételt a mobiltelefonok és mobil átjátszók is zavarhatják – nem csak akkor, ha valaki épp telefonál, hanem akár egy háttérben futó frissítés is bezavarhat a képbe.

Tetőantenna: egyszer kell jól megcsinálni

Tetőantennák a kínálatunkban >>>

A tetőantenna talán nem a legkényelmesebb választás elsőre, hiszen szerelni kell, és maga az antenna is drágább lehet.

Viszont cserébe:
tökéletes és stabil vételt biztosít, akár 60-80 km-re is az adótól
nem kell állítgatni, nem érzékeny arra, hogy épp melyik csatornát nézzük
nem romlik el, nincs benne erősítő, ami tönkremehet
nem fogyaszt áramot, tehát hosszú távon gazdaságosabb is

Összegzés

Ha közel vagy az adótoronyhoz, egy jó minőségű szobaantenna lehet elegendő.

De ha stabil, megbízható, hosszú távú megoldást szeretnél, a tetőantenna a biztos választás.

Lehet, hogy kicsit több a kezdeti macera, de utána 15–20 évig nem kell hozzányúlni – és pont ez benne a lényeg

Tartalomhoz tartozó címkék: antenna ingyentv