Az oszcilloszkóp egy olyan mérőműszer, amely az elektromos jelek időbeli változásait képes megjeleníteni grafikus formában. Az oszcilloszkópokat általában az elektromos jelek frekvenciájának, amplitúdójának és formájának elemzésére használják. Széles körben alkalmazzák elektronikai laboratóriumokban, karbantartói műhelyekben és oktatási intézményekben is. Ez a hordozható, akkumulátoros mérőműszer ideális választás az elektronikáért rajongó szakemberek számára. Az eszköz kiválóan alkalmas, olyan terepi mérésekhez, ahol nem áll rendelkezésre elektromos hálózat. Kompakt méretének és a tartozék hordtáskának köszönhetően könnyen és biztonságosan szállítható. Egyszerű kezelhetősége és sokoldalúsága révén egy hordozható digitális oszcilloszkóp kiváló társ a mindennapi munkában és hobbitevékenységek során.
Most képzeld el a 19. század végét: a világban épp elkezdték megszelídíteni az elektromosságot. Már voltak kezdetleges villanykörték, távírók, sőt, az első rádiójelekkel is próbálkoztak. Az elektromos áram viszont akkor még inkább egy „láthatatlan szellem” volt – jelen volt, de senki sem tudta, pontosan mit csinál, hogyan „mozog”.
Felvetődött a kérdés: „Hogy nézne ki az elektromos jel, ha látni lehetne?”
Az első próbálkozások – rezgő tükör és füstölt üveg
Az 1800-as évek végén a tudósok próbáltak valamit kezdeni ezzel az ötlettel. Az egyik első „vizualizáló eszköz” egy rezgő tükrös galvanométer volt: ha átment rajta egy áram, a tükör megremegett, és ha egy fénysugarat vetítettek rá, az a falon hullámformákat rajzolt. Zseniális ötlet – csak épp elég nehézkes és pontatlan volt.
Aztán jöttek az oscillograph-ok – ezek papírra vagy füstölt üvegfelületre rajzolták ki az elektromos jelek változását. Már jobban láthatóvá tették, de még mindig messze voltunk attól, hogy valaki „élőben” nézze, mit művel az áram egy áramkörben.
A katódsugárcső: az első „elektromos tükör”
Az áttörést a 20. század elején hozta meg egy furcsa, világító cső: a katódsugárcső, vagyis CRT (igen, mint a régi tévék - a katódsugárcső továbbfejlesztésével jöttek létre az első TV képernyők, amelyek még a 200-es évek elején is azonos elven működtek). Ez az eszköz képes volt egy fényes pöttyöt mozgatni egy foszforeszkáló képernyőn – és ha a vízszintes és függőleges mozgást egy-egy elektromos jellel vezérelték, kirajzolódott egy grafikon, ami pontosan azt mutatta, hogyan változik a feszültség az időben.
Ez lett az első igazi oszcilloszkóp – a szó maga is a latin „oscillare” (rezgés) és a görög „skopein” (nézni) szavakból származik, vagyis: „rezgéseket néző”. A laborok sztárja. Az 1920-as évektől kezdve az oszcilloszkóp villámgyorsan elterjedt a laborokban. Olyan volt, mint egy varázstükör: amit eddig csak sejteni lehetett az áramkörökben, azt most végre látni is lehetett. A rádiótechnika, a haditechnika, majd később a számítástechnika és az űrkutatás fejlődésében is kulcsszerepet játszott.
Műhelyműszerből hordozható csoda
A kezdeti monstrum gépek után ma már léteznek kézi, zsebben elférő digitális oszcilloszkópok is – olyanok, amelyek Wi-Fi-n küldenek jelet a telefonodra, vagy beépített kijelzőjükön szinte valós időben mutatják a hullámformákat. Ami egykor egy egész asztalt elfoglalt, az ma elfér egy tenyérben – és még pontosabb is!
Ha úgy tetszik, az oszcilloszkóp a hallgatag áramkörök hangja lett: megmutatja, mit „mondanak” az elektronikus rendszerek, amikor minden más eszköz csak csendet mutat.
Kinálatunk egy hordozható, digitális oszcilloszkóppal bővült: Kézi oszcilloszkóp - akkumulátoros - 3.5" színes LCD - AC/DC, 400V, 40MHz, 2 csatorna, 8K/4K
Egy kézi digitális oszcilloszkóp elsőre bonyolult kütyünek tűnhet, de valójában egy nagyon hasznos eszköz lehet nemcsak szakembereknek, hanem barkácsolóknak, hobbi elektronikai rajongóknak és akár átlagos felhasználóknak is, akik szeretik tudni, mi történik az elektromos eszközeik „lelke mélyén”.
Mire jó egy kézi digitális oszcilloszkóp?
1. Hibakeresés elektromos eszközökben
Otthon: ha egy LED-es világítás villog, egy telefon töltő nem működik rendesen, vagy egy PC ventilátor furán viselkedik – egy oszcilloszkóp segíthet kideríteni, van-e zavar a feszültségben, ingadozik-e az áram.
Munkahelyen (szerviz, karbantartás): villanyszerelők, gépkezelők, informatikai technikusok könnyen ellenőrizhetik vele egy adott eszköz feszültségjeleinek alakulását.
2. Mérések, amiket egy sima multiméter nem tud
A multiméter megmondja, hogy mennyi a feszültség vagy az áram erőssége – az oszcilloszkóp viszont megmutatja, hogyan változik az a feszültség időben. Láthatóvá válik, ha valami nem állandó, hanem „beremeg”, ingadozik, szakadozik. Ez akkor hasznos, ha például egy mikrokontroller, Arduino, vagy más digitális áramkör jeleit szeretnénk elemezni. Az általunk kínált digitális oszcilloszkóp mindezek mellett multiméterként is használható.
3. Oktatási, tanulási célokra
Ha valaki szeretne tanulni elektronikát, egy kézi oszcilloszkóp kiváló társ. Kis mérete és egyszerű kezelhetősége miatt kezdők is bátran használhatják.
A kijelzőn látható jelek (hullámformák) segítenek megérteni, hogy mi történik egy áramkörben.
4. Mobilitás és gyors diagnosztika
Mivel kézi, bárhová magaddal viheted: akár a tetőn lévő napelem vezérlőhöz, a pincében lévő kazánhoz, vagy egy kerti gép paneljéhez. Akkumulátoros működés miatt terepen is használható, nincs szükség állandó hálózati áramforrásra.
5. Hobbi projektekhez
Akik építenek vagy javítanak RC autókat, drónokat, erősítőket, vagy bármilyen elektronikai projektet barkácsolnak, azoknak aranyat ér. Lehet vele pl. ellenőrizni a vezérlőjeleket, szenzorok válaszidejét, vagy éppen audió jeleket. Beazonosíthatod a zajforrásokat, de mérhetsz vele feszültséget is és a kétcsatornás bemenetnek köszönhetően össze is hasonlíthatsz jeleket.
Kinek ajánljuk?? Az biztos, hogy nem csak mérnököknek!
Ha érdekel, mi "folyik" a falban, az eszközeidben, vagy szeretsz barkácsolni, kísérletezni – egy ilyen eszköz segít jobban látni az „elektromos világot”.
Jó választás lehet:
- Autószerelőknek (pl. érzékelők vizsgálatához)
- Számítógépes szakiknak
- Zene- és audiótechnikával foglalkozóknak
- Műszaki beállítottságú hobbi barkácsolóknak